ثبت نام

جدال تسلا با پورشه ، هیچکاه رخ نخواهد داد

taycan-v-tesla
ب

تایکان نخستین گام بزرگ کمپانی پورشه برای تولید خودروهای تمام الکتریکی محسوب می شود. این خودروساز آلمانی که خود را برای ارایه مدل های برقی بیشتر آماده می کند، تایکان کراس توریسمو و همچنین نسخه تمام الکتریکی ماکان و ۷۱۸ را نیز در آینده نزدیک به جمع محصولات سبز خود اضافه خواهد کرد.

از همان روزهای اول عرضه تایکان و با توجه به افزایش تعداد خودروهای برقی شرکت پورشه، بسیاری این خودروساز آلمانی را رقیب مستقیم تسلا دانسته و با آن مقایسه می کنند. اما ظاهرا این مساله چندان به مذاق پورشه خوش نیامده، چرا که اخیرا یکی از مدیران کمپانی اعلام کرده رقابتی با تسلا ندارند.

میشائیل اشتاینر (Michael Steiner) مدیر بخش تحقیق و توسعه پورشه چند وقت پیش در مصاحبه با Automotive News گفته این کمپانی تسلا را به عنوان تهدید مستقیم در نظر نمی گیرد. وی معتقد است برخلاف پورشه، تسلا تیراژ بالا را دنبال می کند و می خواهد مثل مدل ۳ خودروهای الکتریکی را در مقیاس انبوه بسازد، امری که پورشه هیچوقت تمایلی به آن نداشته و وارد چنین رقابتی نخواهد شد.

آقای اشتاینر در این باره گفته:

هر چند مردم دوست دارند ما را در مقابل هم قرار دهند، ولی ما تسلا را رقیب مستقیم تصور نمی کنیم. با خودرویی مثل مدل ۳ واضح است که آنها به دنبال ورود به کلاس خودروهای تولید انبوه هستند.

قیمت گذاری تایکان نشان می دهد که پورشه در زمینی متفاوت با تسلا بازی کرده و حداقل در زمان فعلی قصد تقلید از آن را ندارد. بد نیست بدانید در ایالات متحده قیمت مدل پایه تایکان از ۱۰۳,۸۰۰ دلار آغاز می شود، نسخه های پرچمدار توربو و توربو S نیز به ترتیب ۱۵۰,۹۰۰ و ۱۸۰,۰۰۰ دلار قیمت دارند.

در مقابل تسلا مدل ۳ با پرداخت تنها ۳۹,۹۹۰ دلار قابل خرید است؛ نسخه پایه از مدل S هم که به لحاظ مشخصات نزدیکی بیشتری با تایکان دارد، ۷۹,۹۹۰ دلار قیمت گذاری شده است.

علاوه بر فاکتور قیمت، پورشه از لحاظ تکنولوژی باتری و مسافت قابل پیمایش نیز با تسلا رقابت نمی کند. به گفته آقای اشتاینر، خودروساز آلمانی به دنبال پیشگام بودن در مسافت قابل پیمایش خودروهای برقی نیست، بلکه می خواهد از باتری های کم حجم تر و سبک تر که در زمانی کوتاه تر شارژ می شوند، استفاده کند.

برای مقایسه باید اشاره کنیم بهینه ترین نسخه تایکان بر اساس استاندارد EPA توانایی پیمایش ۲۰۱ مایل مسافت (۳۲۳ کیلومتر) را دارد، حال آنکه نسخه Long Range تسلا مدل S قادر است تا ۳۷۳ مایل (۶۰۰ کیلومتر) مسافت را بدون نیاز به شارژ مجدد طی کند.

منبع :
DIGITO

مطالب پیشنهادی

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آنچه دیگران بیشتر خواندند

کمی از تکنولوژی فاصله بگیرید

اپلیکیشن و وب